PRZYKŁADY

Dane z rejestrów polskiej policji pokazują, że przestępstwa opisane w wyżej przytoczonych artykułach Kodeksu Karnego nie są rzadkością.


Przykłady piractwa

Pobieram przez przeglądarkę cudze artykuły z sieci, zdjęcia z facebooka i piosenki ze strony wykonawcy – postępujesz w pełni legalnie, gdyż można korzystać z utworów, które zostały rozpowszechnione przez twórców.

Pobieram przez przeglądarkę film, piosenkę, książkę etc. która nie pochodzi ze strony autora ani dysyrybutora i podejrzewam, że ktoś nie miał na to zgody twórcy – postępujesz legalnie, bez zezwolenia twórcy możesz nieodpłatnie korzystać z utworu który ktoś już wcześniej rozpowszechnił, o ile korzystasz z niego na własny użytek.

Po pobraniu, dzielę się plikiem z moimi 200 znajomymi na facebooku – co do zasady postępujesz legalnie, dozwolone jest korzystanie z jednego egzemplarza utworu przez krąg osób pozostających z Tobą w związku osobistym, w tym w stosunku towarzyskim. Im więcej masz jednak znajomych i im mniej z Tobą związanych, tym trudniej będzie się powołać na dozwolony użytek osobisty i tym mniej legalne będzie to działanie.


Używam w pracy programów, które są darmowe tylko do użytku domowego – łamiesz prawa autorskie, bowiem licencja takiego programu nie obejmuje zastosowań komercyjnych, co może powodować Twoją odpowiedzialność finansową. Pamiętaj, że w sieci występują darmowe programy antywirusowe czy biurowe których można legalnie używać w pracy zarobkowej.

Pobieram ze strony hostingowej film, piosenkę, książkę etc. i płacę za to legalnie działającemu serwisowi hostingowemu – sam fakt zapłaty za pobranie jakiegoś pliku nie znaczy jeszcze, że pobrałeś go z legalnego źródła. Jeśli serwis sprzedaje plik pozyskany nielegalnie, a Ty go od serwisu nabywasz, możesz zostać oskarżony o popełnienie przestępstwa nieumyślnego paserstwa, które wiąże się z karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Uwolnić się od odpowiedzialności możesz, jeśli wykażesz przed sądem, że na podstawie towarzyszących zakupowi okoliczności nie mogłeś przypuszczać, że kupowany plik jest sprzedawany nielegalnie.

Pobieram przez przeglądarkę płatny program komputerowy, za który nie zapłaciłem, na własny użytek – popełniasz przestępstwo kradzieży programu komputerowego, za które grozi Ci kara od 3 miesięcy do lat 5, a jeśli wykażesz że był to przypadek mniejszej wagi, grozi Ci grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Dodatkowo, grozi Ci odpowiedzialność finansowa. Prawo dozwolonego użytku osobistego nie obejmuje bowiem programów komputerowych, zaś uzyskanie płatnego programu bez opłat jest dla Ciebie korzyścią majątkową. Jeśli w celu doprowadzenia programu do działania usunąłeś jego zabezpieczenia, np. za pomocą crack’a, za takie działanie grozi Ci dodatkowo grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Pobieram cudze pliki za pośrednictwem sieci BitTorrent przy wyłączonym upload’zie – popełniasz przestępstwo rozpowszechniania cudzego utworu, za co grozi Ci kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeśli wykażesz przed sądem, że robiłeś to nieumyślnie, kara pozbawienia wolności może wynieść maksymalnie 1 rok. Pamiętaj, że upload’u w sieci BitTorent nie możesz w całości wyłączyć, a nawet ten symboliczny 1kb/s wystarczy do popełnienia przestępstwa. Jeśli pobierasz w ten sposób płatny program, to dodatkowo odpowiadasz jak w poprzednim akapicie.

Pobieram cudze pliki za pośrednictwem sieci BitTorrent bez ograniczenia upload’u – odpowiedzialność jw., ale ciężko będzie w tym przypadku liczyć na ograniczenie odpowiedzialności karnej.

Bez zgody autora umieszczam pobrany plik na swojej publicznie dostępnej stronie internetowej – popełniasz zarówno przestępstwo rozpowszechniania, jak i naruszasz prawa autorskie twórcy. Grozi Ci za to grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolnośći do lat dwóch a jeśli działałeś w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, kara pozbawienia wolności może wynieść nawet 3 lata. Dodatkowo, grozi Ci odpowiedzialność finansowa.

Mój pomysł na biznes to udostępnianie online cudzych treści i programów bez zgody twórców, na czym zarabiam – popełniasz przestępstwo rozpowszechniania, z którego uczyniłeś sobie stałe źródło dochodu, za co grozi ci pozbawienie wolności od 6 miesięcy do lat 5. Ponadto, odpowiadasz za kradzież programu komputerowego oraz, jeśli przygotowujesz lub udostępniasz do tych programów cracki, również za ich przygotowywanie (zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 3. Nie ma żadnych wątpliwości, że działasz w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Dodatkowo łamiesz prawa autorskie, więc poniesiesz też odpowiedzialność finansową.